Dziesiąta pakuje do swojego - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 40 w Lublinie

Tag img 17.04.2024, 20:38

Dziesiąta pakuje do swojego

... czyli jak uczniowie naszej szkoły pomagają ograniczyć zużycie plastiku.

Torby z koszulek

Warsztaty dla uczniów klas III

Uczniowie klas trzecich wzięli udział w pogadance i warsztatach, na których dowiedzieli się więcej o znaczeniu ograniczania używania jednorazowego plastiku dla naszej planety. Podczas zajęć dzieci miały okazję dać drugie życie starym t- shirtom i puścić je w obieg! Niechciane już, nieużywane, stare koszulki stały się eko- torbami, które w ramach projektu "Dziesiąta pakuje do swojego" będą pomagały ograniczać zużycie plastikowych siatek jednorazowych mieszkańcom dzielnicy

O projekcie

Projekt ma zachęcać do zastąpienia jednorazowych opakowań takimi, które można użyć wielokrotnie. Pozwala to na zmniejszenie ilości plastiku używanego podczas zakupów, a następnie ilości śmieci, które wysypują się z koszy i wiat śmietnikowych, a porywane przez wiatr zaśmiecają naszą dzielnicę.

Przede wszystkim „Dziesiąta pakuje do swojego” jest projektem partycypacyjnym budującym dialog i wzmacniającym kontakty międzyludzkie. Nie chcemy by były to działania jednorazowe, zakładamy ciągłość i rozwój, by był to proces zmiany społecznej w dzielnicy. Warsztaty mają angażować lokalną społeczność, robienie toreb i woreczków na zakupy dla naszej wspólnej dzielnicy. Wytworzone rzeczy zostaną w warzywniaku, w którym podczas zakupów będzie można wziąć wielorazową torbę lub woreczek zamiast foliówek, a przy następnej okazji odnieść je. W przyszłości będziemy szukały możliwości wyposażenia w torby i woreczki kolejnych sklepów, oraz uzupełnianie liczby sztuk w tych już je posiadających.

Uważamy, że ten projekt jest świetny do zwiększenia świadomości ekologicznej mieszkańców i mieszkanek Dziesiątej. Bo nawet drobna zmiana codziennych nawyków zakupowych ma duże znaczenie. Z czasem możemy dodawać inne elementy. A szukanie alternatyw i redukcja plastiku jest ogólnoświatowym trendem, w który mamy szansę się wpisać jako pierwsza dzielnica Lublina.

Projekt realizują mieszkanki dzielnicy Dziesiąta: Karolina Skórka Szewczyk (koordynatorka), Alicja Żarkiewicz (pomysłodawczyni), Marzena Mirosław.

Projekt realizowany ze środków Miasta Lublin, w ramach Programu Dzielnice Kultury, którego Operatorem jest Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice