ODKRYJ WIELKĄ TAJEMNICĘ ZDROWIA!

Dlaczego zdrowy tryb życia jest ważny? 

Odpowiedź na pytanie wydaje się być prosta: aby móc korzystać z życia bez ograniczeń i cieszyć się tym, co dobrego przynosi każdy dzień. Jednak  zachowanie zdrowego stylu życia w obecnych czasach to nie lada wyzwanie.  No dobrze, ale właściwie…

… czym jest zdrowie?

Według  Światowej Organizacji Zdrowia,  zdrowie jest całkowitym fizycznym, psychicznym i społecznym dobrostanem człowieka. Jest to zatem to coś więcej aniżeli tylko brak choroby czy niepełnosprawność.  Dzięki zdobyczom medycyny i technologii,  życie potrafimy przedłużać, ale – niestety – jego jakości w okresie starości wciąż nie potrafimy polepszać.  Zdrowy styl życia tym bardziej staje się elementem potrzebnym tak samo, jak oddychanie, picie i jedzenie.

7 zasad zdrowego stylu życia:

ZADBAJ O SWOJĄ DIETĘ  – pokrywającą  zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze, budulcowe i regulatorowe. Dieta  powinna być dostosowana do wieku konkretnej osoby oraz podejmowanej przez nią aktywności, różnorodna, bogata w witaminy i mikroelementy.

BĄDŹ AKTYWNY –  aktywność fizyczna  jako podstawowy element zdrowego stylu życia, stała  się fundamentem, na którym oparta została cała piramida zdrowego żywienia. Warto wdrożyć w życie kilka prostych zmian, które spowodują, że będziemy na co dzień bardziej aktywni. Może to być np. codzienny wieczorny spacer po parku, powrót z pracy na rowerze zamiast autobusem, krótka poranna sesja jogi czy korzystanie ze schodów zamiast z windy.

ZACZNIJ PIĆ WODĘ –  wiele badań potwierdziło pozytywny wpływ regularnego picia wody na organizm czy zapobieganie wielu chorobom. Aby nauczyć się pić wodę, warto skorzystać z jednego  triku.  Każdy dzień zacznij od szklanki wody – niech to się stanie Twoim codziennym nawykiem. Pamiętaj –  zawsze zabieraj ze sobą do szkoły butelkę wody!

POZBĄDŹ SIĘ CUKRU –  cukier jest  praktycznie wszędzie. Producenci dodają go pod różnymi  nazwami do produktów, w których często w ogóle się go nie spodziewamy. Jak ograniczyć cukier w naszej diecie?  W myśl zasady: „nie mam w domu – nie sięgam” – nie kupujmy słodyczy „na zapas”.  Postarajmy się wprowadzić zdrowy nawyk – kiedy mamy ochotę na coś słodkiego, wypijmy szklankę wody z cytryną (często mylimy pragnienie z lekkim głodem) lub zjedzmy kilka suszonych owoców albo banana.

NAUCZ SIĘ ZWALCZAĆ STRES –   Umiejętność radzenia sobie ze stresem odnosi się do tego, czy potrafimy radzić sobie ze stresem przewlekłym.  Relaks, sport, taniec, książka  – każdy sposób jest dobry, aby skierować myśli na przyjemne tory. 

UNIKAJ UŻYWEK  – nikotyna, alkohol, narkotyki –  nikogo jeszcze nie uszczęśliwiły, wręcz przeciwnie: wszystkie niszczą zdrowie. Nabłonek wyścielający wnętrze jelita czy śluzówka jamy ustnej są wyjątkowo wrażliwe na działanie alkoholu i ulegają niszczeniu pod jego wpływem. Komórki nerwowe w mózgu jako pierwsze ulegają  uszkodzeniu, kiedy w ciało wlewa się alkohol lub stosuje środki psychoaktywne.

ZADBAJ O SEN    trwający minimum 7-8 godzin.  To  jeden z podstawowych  czynników mających wpływ na  nasze zdrowe. Podczas snu organizm się regeneruje na wszystkich poziomach – począwszy od komórek poprzez narządy aż po układy narządów. Najwłaściwszą porą na sen jest noc, a najbardziej wartościowe godziny, w których najsilniej organizm się regeneruje, przypadają na czas między 23:00 a 2:00 rano. Spać należy w sypialni całkowicie ciemnej i wolnej od elektronicznych urządzeń. 

Odkryj wielką tajemnicę zdrowia!

Niezdrowe nawyki ludzi, choroby i niebezpieczne sytuacje spowodowały zamknięcie ludzi w pułapce. Tylko odkrycie tajemnicy zdrowia i stosowanie się do zaleceń może uratować ludzkość i ją uwolnić!

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfKsqCHcSjR4aIPiCoXrXWaL9MfrusPCKH_LBxwWfaHJS1ytQ/viewform

A teraz zapraszam cię do rozwiania zagadek  tajemniczego  Escape roomu ….

Na koniec zachęcam Cię  również do obejrzenia filmu  o zasadach  zdrowego stylu życia:

Pozdrawiam

Małgorzata Kalisz

Post Author: Ewelina Gajko