Wrzesień
I Super–Akcja w kategorii Nasza Szkoła – „ Jestem bezpieczny”
PIERWSZA POMOC
Grupa uczniów ze świetlicy szkolnej wzięła udział w warsztatach pierwszej pomocy zorganizowanych i prowadzonych przez uczniów klasy 8c i Samorząd Uczniowski kl. IV-VIII.
Dzięki warsztatom młodsze dzieci dowiedziały się od starszych kolegów i koleżanek dlaczego tak istotna jest wiedza na temat pierwszej pomocy, nauczyli się układać osobę ranną w pozycji bocznej bezpiecznej i poznali zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM
W świetlicy szkolnej gościliśmy Pana ratownika medycznego, który udzielał instruktażu oraz zademonstrował etapy postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy. Uświadomił uczniom iż tzw. ZŁOTE MINUTY ratują życie poszkodowanym. Po omówieniu zasad uczniowie mogli ćwiczyć podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika i kolegów ze starszych klas należących do Samorządu Uczniowskiego.
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI WORD-U
W naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w ramach realizacji innowacji pedagogicznej Bądź bezpieczny. W spotkaniu uczestniczyli zerówkowicze, uczniowie klas pierwszych oraz uczniowie klas czwartych. Dla naszych uczniów była to okazja do lepszego poznania bezpiecznego zachowania na drodze i poza jej obrębem. Dowiedzieli się jak ważne jest noszenie odblasków po zmroku i jak je nosić, żeby poprawić widoczność pieszego.
Na zakończenie od naszych gości otrzymali breloczki odblaskowe.
Całość spotkania z klasami pierwszymi uświetnił występ uczniów klasy II b, którzy zaprezentowali program artystyczny ,,Jestem uważny, jestem ostrożny, jestem bezpieczny” – nagrodzony hucznymi brawami.
Pamiętajmy: Jestem widoczny- jestem bezpieczny!
Efekty I Super-Akcji w kategorii Nasza Szkoła – ,,Jestem bezpieczny”:
– uświadomienie uczniów w temacie bezpieczeństwa,
– znajomość postępowania podczas pierwszej pomocy,
– poznanie bezpiecznego zachowania na drodze i poza jej obrębem.
Październik
II Super–Akcja w kategorii Nasza szkoła – „ Nasi Nauczyciele”
W dniu dzisiejszym, Samorząd Uczniowski klas IV-VIII zorganizował – jak co roku o tej porze – najważniejsze dla nas, uczniów, święto: święto wiedzy, święto nauki, święto Nauczyciela i święto ucznia.
Bez Was, Kochani Nauczyciele i bez Was, Drodzy Koledzy, nie byłoby szkoły, a więc i uroczystego Dnia Komisji Edukacji Narodowej!
A o tym, jak doszło do powstania tego święta króciutko przypomniała nam przewodnicząca SU podczas uroczystej akademii.
Komisja Edukacji Narodowej to pierwsze w Polsce ministerstwo oświaty; zostało ono utworzone po I rozbiorze Polski, w 1773 roku. Wraz z zaistnieniem Komisji, wprowadzono w Polsce jednolitą organizację szkolnictwa. Istniały szkoły wyższe zwane głównymi, im podlegały szkoły średnie (wydziałowe i podwydziałowe), te z kolei pełniły nadzór nad szkołami najniższego stopnia – parafialnymi. Nauka we wszystkich tych szkołach odbywać się miała – po raz pierwszy całkowicie prawomocnie – w języku polskim. Każdy uczeń miał poznać i zrozumieć swoje przyszłe obywatelskie obowiązki; nauczyć się żyć tak, aby jemu było dobrze i z nim było dobrze innym. Dla uczczenia znaczenia i roli inicjatywy podjętej przez KEN oraz pracy nauczycieli w dziejach naszej historii, dzień utworzenia Komisji Edukacji Narodowej obchodzimy co roku jako święto „Dnia Nauczyciela”. To właśnie w tym dniu składamy szczególne podziękowania naszym drogim pedagogom. Dziękujemy Wam, że jesteście z nami, za uśmiech, życzliwość, mądre słowa, troskę, cierpliwość, a nawet za wymagania jakie nam stawiacie.
Pragniemy odwdzięczyć się Wam dzisiaj laurką najpiękniejszych baśniowych życzeń.
W piątek (10 października) świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Nauczyciela. Z tej okazji odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klas starszych specjalnie dla nauczycieli. W humorystyczny sposób zobrazowali oni, co dzieje się w pokoju nauczycielskim podczas dużej przerwy… Uświetnieniem uroczystości było rozdanie Belfrów (nagród dla nauczycieli wyróżnionych przez uczniów w poszczególnych kategoriach) oraz Nagród Dyrektora Szkoły.
Fotografem imprezy był Igor Spasiewicz z klasy 7a. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej galerii.
Efekty przeprowadzonej II Super-Akcji w kategorii Nasza Szkoła – „Nasi Nauczyciele”:
– integracja środowiska szkolnego,
– dzielenie się wiedzą i własnym doświadczeniem,
– rozwijanie sił twórczych i zdolności artystycznych,
– organizowanie działalności praktycznej uczniów,
– zachęcanie uczniów do zgłaszania i realizowania swoich pomysłów.
Listopad
III Super-Akcja w kategorii: Nasza Szkoła przebiegła pod hasłem ,,Andrzejki’’
W dniach 27 i 28 listopada w naszej świetlicy szkolnej, przy pomocy Samorządu Uczniowskiego klas II-III zorganizowaliśmy dni św. Andrzeja – to ostatnie dni zabaw przed Adwentem. Dzieci dowiedziały się o tradycji i zwyczajach obchodzenia Andrzejek.
Brały
czynny udział w przygotowanych przez nauczycieli zabawach, tańcach animacyjnych
i wróżbach: Mowa kwiatów, Mowa kolorów, Kubki przyszłości, Kim będę, wybierały
imiona zapisane na sercach. Wszystkim dopisywał dobry humor, bo każdy miał
świadomość, że to tylko zabawa.
Nauczyciele świetlicy wraz z Samorządem Uczniowskim klas młodszych, prowadząc
zabawy andrzejkowe zorganizowali zbiórkę słodyczy na akcję Pomóż Dzieciom
Przetrwać Zimę. Uczniowie przynosili ogromne ilości słodyczy. Kosze na dary
bardzo szybko się zapełniały (czekoladami, bombonierkami, batonikami, wafelkami,
cukierkami, ciastkami itd.) Były ubrania, maskotki, produkty spożywcze.
Tegoroczna zbiórka pokazała jak wiele dzieci ma ogromne serca.
Dziękujemy rodzicom i dzieciom za dary
serca dla dzieci.
Nauczyciele- wychowawcy świetlicy i z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego klas II-III
,, Dar dasz, wróżbę masz” – pod takim hasłem przebiegały tegoroczne andrzejki w naszej szkole zorganizowane samodzielnie przez Samorząd Uczniowski klas IV-VIII. Wróżbom andrzejkowym towarzyszyła, podobnie jak w klasach młodszych, zbiórka żywności w ramach akcji Pomóż dzieciom przetrwać zimę. Zainteresowanie wśród uczniów było bardzo duże! Zobaczcie sami – zapraszamy do galerii.
Zdjęcia: Jakub Woszczyński, klasa 7b.
Efekty III Super–Akcji:
– uczniowie zgłaszają i podejmują własne pomysły,
– samodzielnie planują i organizują zadania własne i zespołowe i potrafią nimi kierować,
– wykazuja się poczuciem obowiązku wobec całej społeczności szkolnej,
– poznają tradycje i obyczaje związane z obchodami Andrzejek,
– potrafią współpracować w grupie i razem się bawić,
– potrafią zorganizować zbiórkę darów w ramach akcji: „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”,
– uczą się tolerancji i potrzeby niesienia pomocy innym.
Grudzień
,,Gorączka grudniowych dni” to ogrom akcji jakie wydarzyły się w naszej szkole w miesiącu grudniu. Składają się one w jedną grudniową super akcję z kategorii ,,Nasza Szkoła”.
MIKOŁAJKOWY KIERMASZ CIAST
6 grudnia odbył się w naszej szkole mikołajkowy kiermasz ciast. Rodzice oraz uczniowie z wszystkich klas przynieśli własnoręcznie upieczone i jakże pięknie przyozdobione babeczki, pierniczki, ciasteczka i wafelki! W godzinach od 10:30 do 13:00 każdy mógł kupić sobie coś pysznego 🙂 Obsługą słodkich stołów bardzo profesjonalnie zajął się szkolny klub wolontariatu. Pieniążki ze sprzedaży słodkości przeznaczone zostaną na Kuchnię Brata Alberta oraz fundację Pomóż i Ty. Kwota jaką udało się zebrać to 1740zł!
ŚWIETLICOWY ZDROWY KALENDARZ ADWENTOWY
W świetlicy przez cały grudzień dzieci pracowały z kalendarzem adwentowym. Był to “Zdrowy kalendarz adwentowy”, bo zamiast cukierków czy słodyczy codziennie miały do wykonania zadania. Zadania miały różne cele i dotykały różnych dziedzin. Były zadania wychowawcze, dydaktyczne, pogłębiające więzi rodzinne, prozdrowotne, plastyczne, integracyjne.
WSPÓLNE UBIERANIE CHOINKI – ŁĄCZYMY POKOLENIA
Tradycyjnie od kilku lat wspólnie z pracownikami MOPR-u oraz Klubem Seniora, działającym w naszej szkole, dziećmi z Przedszkola nr 35 i mieszkańcami naszego osiedla ubieramy choinkę. Samorządy Uczniowskie klas II-III oraz IV-VIII przygotowały kartki świąteczne i zaśpiewały kolędę z naszymi Seniorami. Dzieci z przedszkola przygotowały piękny łańcuch i też ślicznie zaśpiewały świąteczne kolędy. Była też degustacja potraw przygotowanych przez Panie z MOPR-u oraz obdarowywanie się upominkami. Nasz Samorząd wykonał ozdoby choinkowe i z wielką radością ubierał drzewko wraz z Seniorami. Wszyscy cieszyli się ze wspólnie spędzonych chwil. Do zobaczenia za rok!
KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ DEKORACJĘ SALI LEKCYJNEJ
W grudniu w naszej szkole Samorząd Uczniowski kl. IV-VIII, w ramach Super- Akcji przeprowadził konkurs na „ Najładniejszą dekorację bożonarodzeniową sali lekcyjnej”. Rywalizacja między klasami była zacięta. Wszyscy bardzo się starali aby ich klasy wyglądały jak najładniej. Liczyliśmy na kreatywność naszych uczniów i nie zawiedliśmy się na nich. W dniu 16 grudnia 2019 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Nasze jury miał niezły orzech do zgryzienia, bo sale lekcyjne wyglądały bardzo świątecznie. Brano pod uwagę wygląd ogólny z uwzględnieniem: ubranej choinki, ozdób i gazetek ściennych. Komisja konkursowa SU KL.IV-VIII w składzie:
Anna Chęckiewicz
Mateusz Ostrowski
Alicja Kosmala
Julia Morawik
Alicja Zięba
rozstrzygnęła konkurs na ” Najładniejszą dekorację bożonarodzeniową sali lekcyjnej”
I miejsce – sala 103- kl. VC I VF
II miejsce -sala 204 kl. VII C I VIII C
III miejsce – sala 209 – kl. VI C
wyróżnienie -sala 202 – kl. VIII D
GRATULUJEMY!!!
Zdjęcia: Jakub Woszczyński, klasa 7b.
DEKORACJE ŚWIETLICOWE
Dzieci ze świetlicy udekorowały swoją salę w przepiękne mikołaje – własnoręcznie wykonane.
ANIOŁY SĄ WŚRÓD NAS
Szkolny korytarz zdobią przepiękne Anioły! Zostały one wykonane przez uczniów naszej szkoły na coroczny konkurs ,,Anioły są wśród nas”. Różnych rozmiarów, wykonane różnorodną techniką, czasami bardzo zaskakującą (np. Anioł z popcornu)! Pięknie prezentują się w jednym z zakątków naszej szkoły… Zobaczcie sami!
JASEŁKA SZKOLNE
20-go grudnia odbyły się w naszej szkole Jasełka. Przedstawienie było zwieńczeniem całego ,,szaleństwa grudniowych dni”… W jasełkach brały udział zarówno klasy młodsze jak i starsze.
Jasełka klas I-III
Jasełka klas IV-VIII
Efekty IV Super-Akcji:
- uczniowie dostrzegają konieczność pomagania i dzielenia się z potrzebującymi,
- sami angażują się w przeprowadzane akcje charytatywne,
- poznają tradycje związane z Bożym Narodzeniem,
- integrują się ze społecznością osiedlową, spędzają czas ze starszymi, łączymy pokolenia,
- rozwijają swoje talenty oraz umiejętności plastyczne,
- uczniowie dbają o dobro społeczności szkolnej.
Styczeń
V Super–Akcja w kategorii „Mamy Prawo” – „Mamy obowiązki i prawa do…”
W ramach tej Super-Akcji zostały przeprowadzone przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego kl. IV- VIII warsztaty na temat praw i obowiązków dzieci oraz Uczniów. Po zapoznaniu się z Konwencją Praw Dziecka, uczniowie pracowali w grupach i dyskutowali na temat tego, jakie mają prawa i obowiązki oraz nad tym, które prawa są nieprzestrzegane według nich lub też łamane. Końcowym etapem warsztatów było wypracowanie plakatów na w/w temat oraz zaprezentowanie ich na wystawie na korytarzach szkoły.
Uczniowie wykazali się ogromną dojrzałością i kreatywnością. Doszli do wniosku, że skoro jednym z obowiązków jest nauka to ich prawem jest nagroda za nią .
Dlatego też w środę (29 stycznia) odbyła się szkolna Gala Sukcesu. Podczas tej uroczystości uczniowie ze średnią równą i wyższą od 4,75 oraz bardzo dobrym/wzorowym zachowaniem zostali uhonorowani odznaką ,,Wzorowego Ucznia Czterdziestki”. Na gali zostały również wręczone dyplomy i nagrody uzyskane przez uczniów podczas wszystkich konkursów, które odbyły się w pierwszym semestrze. Galę Sukcesu przygotował Samorząd Uczniowski kl. IV-VIII pod czujnym okiem Pani Karoliny Szafranek i Pani Katarzyny Kołacz.
Zdjęcia: Igor Spasiewicz i Jakub Woszczyński
Efekty przeprowadzonej V Super-Akcji:
- integracja środowiska szkolnego;
- dzielenie się własnymi sukcesami;
- organizowanie działalności praktycznej uczniów;
- zachęcanie uczniów do brania udziału w konkursach szkolnych i międzyszkolnych;
- zdrowa rywalizacja;
- świadomość, że ciężka praca i dobre wyniki w nauce i zachowaniu zasługują na nagrodę.
Luty
VI Super–Akcja w kategorii „Nasza Szkoła” – Zakochany luty!
FESTIWAL PIOSENKI
W dniu 13.02.2020r. odbyły się w naszej szkole Szkolne eliminacje do Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Europejskiej. W eliminacjach udział wzięło 15 wykonawców, którzy zaśpiewali piosenki o tematyce miłosnej. Wśród prezentowanych utworów królowały piosenki angielskie, ale była również piosenka francuska, niemiecka i białoruska.
OTO LAUREACI:
I miejsce – Dominika Wosiak kl. IV a
II miejsce – Anna Chęckiewicz kl. VIII d
III miejsce – Kacper Buryś kl. Ic
– Natalia Kozłowska kl. Ve
Przyznano również 3 wyróżnienia:
– Trio z kl. IIIa: Jan Żółtowski, Szymon Sawicki, Wojciech Demczuk
– Diana Kierepka kl. IIc
– Julia Kormańska kl. Ve
W drugim etapie konkursu, który odbędzie się 11.03.2020 w SP 51 w Lublinie reprezentować nas będą: Dominika Wosiak i Ania Chęckiewicz.
SŁODKA POCZTA WALENTYNKOWA
14 lutego w naszej szkole odbyły się Walentynki! Uczniowie klas IV – VIII mieli możliwość zamówienia babeczki dla wybranej osoby. Do słodkiego upominku można było dołączyć dedykację lub miłe słowo 🙂 Słodkie walentynki roznosili członkowie szkolnego klubu wolontariatu. Podczas trwania całej akcji zebrano wspólnie aż 622 zł. Cały dochód zostanie przekazany na fundację dla osób starszych ,,Borum Vite”.
,,SERDUSZKOWE ” DEKORACJE
W okolicach Walentynek cała szkoła przybrała czerwono-różowe barwy. Korytarze zdobiły hasła/rymowanki walentynkowe, które ułożyli nasi uczniowie z klas I-III. Wykonawcami przepięknych gazetek były dzieci ze świetlicy szkolnej. No i oczywiście wszędzie obecne były serduszka!
Efekty VI Super-Akcji:
- uczniowie angażują się w pracę na rzecz klasy i szkoły,
- przełamują swoje słabości i występują publicznie,
- potrafią zaplanować akcję oraz zapanować nad organizacją (wolontariat),
- uczą się okazywania emocji,
- zauważają potrzeby innych,
- dzielą się swoimi talentami.
Marzec
VII Super-Akcja w kategorii ,,My obywatele” – Żyję odpowiedzialnie
WIZYTA W URZĘDZIE MIASTA
W marcu, w ramach 7 Super-Akcji, w kategorii My obywatele –„ Żyję odpowiedzialnie” Samorząd Uczniowski kl. IV-VIII wraz z opiekunami odwiedził Urząd Miasta i złożył wizytę Pani vice- prezydent Beacie Stepaniuk-Kuśmierzak, która obejmuje stanowisko zastępcy prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji. To właśnie dzięki niej mogliśmy obejrzeć salę, w której odbywają się posiedzenia Młodzieżowej Rady Miasta. Siedzieliśmy w ławach i zadawaliśmy pytania Pani prezydent.
Zwiedzaliśmy gabinety Pana prezydenta Krzysztofa Żuka, przymierzaliśmy insygnia władzy prezydenta i robiliśmy sobie zdjęcia z Panią vice- prezydent. Obejrzeliśmy też sale konferencyjne, sekretariaty, gabinety vice- prezydentów, Rzecznika Praw Dziecka. Dowiedzieliśmy się od Pani vice-prezydent jak działa i na czym polega samorządność w naszym mieście oraz praca jej i innych vice-prezydentów. Opowiadała nam też o obowiązkach prezydenta miasta Lublin – Krzysztofa Żuka.
Wizyta w Urzędzie Miasta zakończyła się wyjściem na balkon i odsłuchaniem hejnału o godzinie 12.00 granego przez lubelskiego hejnalistę.
Bardzo jesteśmy wdzięczni Pani vice- prezydent Beacie Stepaniuk-Kuśmierzak za tak miłe spotkanie i umożliwienie nam poznania pracy Urzędu Miasta. W przyszłym roku też się wybieramy.
Efekty:
– organizacja działalności praktycznej uczniów;
– poznanie pracy Urzędu Miasta;
– poznanie obowiązków Rady Miasta;
– poznanie pracy Prezydenta i jego zastępców;
– poznanie zasad samorządności.
PIERWSZY ETAP KONKURSU
Również w ramach naszej marcowej Super-Akcji w kategorii My obywatele – ,,Żyję odpowiedzialnie” przeprowadzony został w naszej szkole pierwszy etap OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU 40 LAT SOLIDARNOŚCI NA LUBELSZCZYŹNIE – LUBELSKI LIPIEC 1980 „Stąd ruszyła lawina…”
idź wyprostowany wśród tych co na kolanach wśród odwróconych plecami i obalonych w proch
ocalałeś nie po to aby żyć masz mało czasu trzeba dać świadectwo
Zbigniew Herbert Przesłanie Pana Cogito
Organizatorem konkursu jest Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” w Lublinie. Nasza szkoła nosi imię Lubelskiego Lipca 1980, więc tym bardziej czuliśmy się zobowiązani do wzięcia udziału w tym konkursie. Głównym celem było poznanie i przedstawienie w formie paranaukowej lub artystycznej osobistych refleksji lub wizji wydarzeń historycznych dotyczących Lubelskiego Lipca 1980 oraz przesłania Solidarności dla przyszłych pokoleń.
Uczniowie wzięli udział w trzech kategoriach konkursu:
1.Film: wywiad/reportaż historyczny/grafika komputerowa (maksymalnie do 10 min).
2. Praca plastyczna: malarstwo, rysunek, grafika (w formacie nie mniejszym niż A3 (297- 420 mm) i nie większym niż B1 (707×1000 mm).
3. Prace literackie: wiersz; opowiadanie, nowela lub esej historyczny (maks. 15 tys. znaków).
Samorząd klas 4-8 wraz z opiekunami i komisją szkolna składającą się z wybranych przez Dyrektora nauczycieli:
Monika Imgrond
Eliz Pelczar
Magdalena Jaskot
Katarzyna Bartosz
wybrał najlepsze projekty.
Wybrane, zwycięskie prace, zostały dostarczone do sekretariatu Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” w Lublinie.
Efekty:
– zwrócenie uwagi na ponadczasowe wartości płynące z wydarzeń Lubelskiego Lipca 1980,
– upowszechnienie wiedzy i rozbudzenie zainteresowań najnowszą historią małej i dużej Ojczyzny,
– kształtowanie postaw prospołecznych i patriotycznych w oparciu o przykłady i wzory zachowań w okresie Lubelskiego Lipca i tworzącej się Solidarności,
– uświadomienie społecznego i politycznego znaczenia wydarzeń Lubelskiego Lipca 1980 dla Lubelszczyzny i całej Polski,
– pobudzenie wyobraźni i rozwijanie zdolności wyrażania osobistych refleksji lub wizji artystycznych dzieci i młodzieży.
Kwiecień
VIII Super-Akcja w kategorii ,,My obywatele” – Wiem, jak dbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych…
W ramach VIII Super –Akcji w kategorii ,,My obywatele” – Wiem jak dbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych… w naszej szkole nauczyciele- wychowawcy przeprowadzili lekcje online. Nie możemy tego udokumentować zdjęciami, więc udostępniamy scenariusz lekcji zaproponowany prze CEO.
Porozmawiajmy o koronawirusie
JAK ZADBAĆ O DZIADKÓW?
Warto, uświadomić sobie, że grupą najsilniej narażoną na koronawirusa są ludzie starsi – to oni najczęściej zapadają na infekcję, przebieg choroby jest u nich ostrzejszy niż u ludzi młodych. Oni też najczęściej stają się ofiarami wirusa – na przykład u pacjentów w wieku powyżej 80 roku życia wskaźnik śmiertelności wynosi ok. 15% w porównaniu ze średnim wskaźnikiem 2,3%. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że osoby między 30 a 79 rokiem życia wieku stanowią 90% chorych, podczas gdy dzieci do lat 10 – jedynie 1%.
Szczególnie narażone są osoby z innymi schorzeniami, takimi jak choroby onkologiczne, choroby serca czy cukrzyca. Warto zachęcić dzieci i młodych ludzi, by w tej sytuacji zadbały o starszych rodziców, dziadków, a nawet sąsiadów. Co mogą dla nich zrobić? Na pewno zawsze warto sprawdzić, czy mają odpowiednie leki na swoje przewlekłe schorzenia, a jeśli nie, to pomóc uzupełnić zapas. Nie zaszkodzi też zapytać, czy mają w domu mydło i czy nie potrzeba im czegoś innego, tak by nie musieli wychodzić z domu, jeśli nie mają na to ochoty. Starsi ludzie mają prawo bardziej niż młodzi bać się COVID-19. Taka pomoc zresztą zostanie doceniona nie tylko w czasach koronawirusa, ale także wtedy, gdy on wreszcie minie.
Dzieci i młodzi ludzie mogą także pomóc dziadkom mniej się denerwować światową epidemią – tłumaczyć, jak się rozprzestrzenia i jak się chronić, pokazywać faktyczny zasięg choroby w Polsce i zapewnić, że oni i ich rodzice nie zostawią ich samym sobie. A jeśli przypadkiem koronawirus zawita w wasze okolice, dzieci i młodzi ludzie mogą regularnie robić starszym osobom zakupy, najlepiej zostawiając je pod drzwiami, tak by nie kontaktować się bezpośrednio, bo przecież sami nie mogą być pewni, czy nie są nosicielami….
DLACZEGO MYCIE RĄK JEST TAKIE WAŻNE?
Mycie rąk jako sposób zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa to jedna z najważniejszych, najtańszych i najbardziej skutecznych metod profilaktyki wszystkich chorób wirusowych i bakteryjnych. Wirusy zbudowane są z trzech elementów: RNA (materiał genetyczny podobny do DNA), innych białek i lipidów (zwanych inaczej tłuszczami). Lipidy tworzą otoczkę, która go chroni, a zarazem pomaga w inwazji komórkowej. Zwykłe mydło i detergenty uszkadzają lipidową osłonkę wirusa i w ten sposób go dezaktywują. Dlatego naprawdę warto zadbać, by uczniowie i uczennice myli ręce kilka razy dziennie. W wielu przedszkolach i szkołach nauczycielki pokazują, jak prawidłowo myć ręce – nie ma się co z tego śmiać, bo taka lekcja przydałaby się też wielu dorosłym. Tu dwa linki do instrukcji mycia rąk, w sieci można ich teraz znaleźć setki, wszystkie wyglądają mniej więcej tak samo i wszystkie mówią, że trzeba myć 20-30 sekund. Zachęcamy żeby samemu przejść tę procedurę krok po kroku, no i zmierzyć sobie czas – odkryjecie, że wcale do tej pory tak się nie myliście: https://www.medonet.pl/zdrowie,mycie-rak-moze-chronic-przed-wirusami–jak-robic-to-skutecznie-,artykul,74119781.html
KIEDY PRZYDAJĄ SIĘ ŚRODKI DEZYNFEKCYJNE?
Środki dezynfekcyjne także się przydadzą, zwłaszcza tam, gdzie uczniowie nie mają dostępu do wody i mydła. Jeśli więc korzystają z komunikacji miejskiej, robią zakupy, idą do kina albo jadą pociągiem, w którym zabrakło mydła, powinni korzystać z płynów lub chusteczek dezynfekujących. W szkole (i w domu) środki te warto stosować przede wszystkim do odkażania klamek, poręczy i balustrad, powierzchni stołów, przycisków w windzie czy włączników do światła, a także ławek. Warto też przecierać nimi urządzenia elektroniczne, których stale używamy jak np. telefony komórkowe – a zwłaszcza te, z których korzysta wiele osób, jak szkolne laptopy, piloty do tablic interaktywnych czy klawiatury komputerów.
W aptekach zaczyna brakować takich środków, da się jednak je w prosty sposób zrobić w domu lub szkole metodą DIY (czyli Do It Yourself) – na zajęciach technicznych, biologii czy chemii, a nawet na godzinie wychowawczej. W internecie jest już kilka stron z instrukcjami, jak się do tego zabrać- tu trzy przykładowe linki:
- https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10304907/srodki-antybakteryjne-i-dezynfekujace-czy-mozna-zrobic-je-samodzielnie-w-domu.html
- https://www.youtube.com/watch?v=v4ZLQmsj2sE
- https://zdrowie.radiozet.pl/Medycyna/Pierwsza-pomoc/Zel-antybakteryjny-plyn-dezynfekujacy-jak-go-zrobic-samemu-w-domu
JAK JESZCZE MOŻNA SIĘ CHRONIĆ?
Oto najważniejsze zalecenia wirusologa:
- “Zrezygnuj z uścisku dłoni! Ukłoń się, przybij piąstkę (nie piątkę!), zetknijcie się łokciami itp.
- Używaj łokcia lub kostki zgiętego palca do dotykania włączników światła, przycisków windy itp. Jeśli tankujesz, podnieś dozownik benzyny za pomocą ręcznika papierowego lub użyj jednorazowej rękawicy.
- Otwieraj drzwi łokciem, zamkniętą pięścią lub biodrem – nie chwytaj za uchwyt dłonią, chyba że nie ma innego sposobu na otwarcie drzwi. Szczególnie ważne w przypadku drzwi toalet publicznych, sklepowych itp.
- Używaj chusteczek dezynfekcyjnych w sklepach, przetrzyj uchwyt wózka i fotelik dziecięcy w wózku.
- Myj ręce mydłem przez 30 sekund i/lub użyj środka dezynfekującego na bazie alkoholu (stężenie 60%) za każdym razem, gdy wracasz do domu po jakichkolwiek czynnościach w miejscach, gdzie przebywają inni ludzie.
- Miej butelkę środka odkażającego dostępną przy wejściu do domu. Należy ją mieć również w samochodzie, aby używać środka dezynfekującego po tankowaniu lub dotykaniu innych zanieczyszczonych przedmiotów, jeśli nie ma możliwości natychmiastowego umycia rąk.
- Jeśli to możliwe, przy kaszlu lub kichaniu należy używać jednorazowych chusteczek, które należy od razu wyrzucać. Tylko jeśli nie macie takiej możliwości, kichnijcie lub odkaszlnijcie w łokieć. Wówczas na ubraniu w tym miejscu znajdzie się zakaźny wirus zdolny przenosić się przez co najmniej tydzień!”
W CO WARTO SIĘ ZAOPATRZYĆ?
Jeśli zasięg koronawirusa w Polsce wyraźnie się zwiększy, być może warto będzie pomyśleć o innych środkach ochrony, już dziś stosowanych powszechnie w szpitalach i przychodniach. Dotyczy to zwłaszcza tych miejscowości, w których mieszka większa liczba osób zakażonych.
1) Lateksowe lub nitrylowe rękawice jednorazowe do użytku podczas zakupów, korzystania z pompy benzynowej i wszystkich innych czynności zewnętrznych, gdy masz kontakt z obszarami skażonymi. Uwaga: COVID-19 rozprzestrzenia się tylko w dużych kroplach poprzez kaszel i kichanie. Oznacza to, że oddychanie powietrzem nie niesie zagrożenia infekcją. Natomiast wszystkie powierzchnie, na których wylądują te kropelki, są już źródłem zakażenia przez około tydzień. Mowa tu o wszystkim, co jest związane z osobami zarażonymi, wszystkim, na czym mogły wylądować „wykaszlane” przez nich kropelki. Wirus, który wyląduje na Twojej skórze nie jest groźny, chyba, że kropelki kaszlącej z bliska osoby wylądują na niezabezpieczonej twarzy. COVID-19 posiada jedynie receptory komórkowe dla komórek płuc (zaraża tylko płuca). Jedyne wrota zarażenia to nos lub usta, na które ktoś bezpośrednio nakichał lub które zostały dotknięte zainfekowanymi dłońmi.
2) Maseczki chirurgiczne mogą być pomocne, ale nie dlatego, że chronią przed kropelkami w powietrzu, bo nie chronią. Maseczki pomagają nam po prostu pamiętać i chronić się przez bezwiednym dotykaniem ust i nosa. Większość ludzi dotyka ust i nosa całkiem nieświadomie. I robi to ok. 90 razy dziennie!
3) Zaopatrz się zawczasu w środki dezynfekujące do rąk. Środki do higieny rąk muszą być na bazie alkoholu i zawierać ponad 60% alkoholu, aby były skuteczne.
4) Uzupełnij zapas cynku do ssania w tabletkach. Pastylki te okazały się skuteczne w blokowaniu koronawirusa (i większości innych wirusów) przed namnażaniem się w gardle i nosie. Stosuj je krótkoterminowo i zawsze zgodnie z zaleceniami, od momentu pojawienia się pierwszych objawów infekcji, czyli od kiedy zaczniesz czuć, że „coś cię łapie”. Najlepiej jest położyć się i pozwolić, aby pastylka rozpuściła się w tylnej części gardła. Nie stosuj cynku dłużej niż trwa infekcja bez konsultacji z lekarzem!”
Podczas lekcji online, prowadzonej przez Pana Tadeusz Chajewskiego uczniowie naszej szkoły szyli maseczki ochronne. Do tej pracy włączyli się również rodzice. Brawo dla wszystkich!
Efekty VIII Super –Akcji:
– branie odpowiedzialności za zdrowie i życie swoje i najbliższych;
– chęć niesienia pomocy osobom potrzebującym;
– zdobycie wiedzy jak bronić się przed koronawirusem;
– poznanie zasad JAK JESZCZE MOŻNA SIĘ CHRONIĆ PRZED KORONAWIRUSEM?
Pierwsza Multi-Akcja
W ramach Multi –Akcji – Moja mała Ojczyzna-Lublin, w miesiącu kwietniu, nasza szkoła organizuje Wojewódzki Konkurs Literacko-Historyczno- Plastyczny
700 LAT LUBLINA!
„PIÓREM I PĘDZLEM O LUBLINIE”
Lubelskie ścieżki św. Jana Pawła II
Konkurs odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka, Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki, Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, NSZZ Solidarność Region Środkowo-Wschodni, PTSM Lublin oraz kina Bajka.
Odbywa się on w dwóch kategoriach: plastycznej i historyczno–literackiej:
I Kategoria literacko- historyczna
Temat: Inspirując się słowami św. Jana Pawła II „Ojczyzna jest naszą matką ziemską, Polska jest matką szczególną…” przedstaw, czym dla Ciebie jest Lublin, Twoja mała Ojczyzna.
a)Adresat: uczniowie klas III-VIII
b)Forma: wiersz
c) Wiersz powinien mieć minimum 15 wersów
d)Ocena:
– oryginalność,
– poprawność językowa, ortograficzna,
– wartość artystyczna,
e)wiersz należy przysłać w wersji elektronicznej na adres: katarzyna.lozinska-martysz@sp40.lublin.eu w temacie napisać: KONKURS imię i nazwisko autora, szkoła.
II Kategoria plastyczna
Temat: Zwiedzamy Lublin ze św. Janem Pawłem II- miejsca bliskie Jego sercu św. oczami młodego artysty (obiekty i wydarzenia historyczne związane z postacią św. Jana Pawła II).
a)Adresat: uczniowie klas I-VIII
b)Technika dowolna z wyłączeniem malowideł na szkle, kompozycji przestrzennych, rzeźb, prac z użyciem plasteliny, ziaren, elementów suszonych
c) Format A3 bez ramek
d) Ocena:
– oryginalność kompozycji,
– zgodność z tematem,
– wartość artystyczna i estetyczna.
Prace literackie można przesyłać pocztą elektroniczną na adres katarzyna.lozinska-martysz@sp40.lublin.eu; w temacie: KONKURS imię i nazwisko autora, szkoła.
Prace plastyczne należy dostarczyć pocztą na adres szkoły lub osobiście.
Szczegółowy regulamin znajduje się na stronie szkoły.
Na prace czekamy do 8 czerwca 2020 r.
Organizatorzy:
Magdalena Bartłomiejczyk
Katarzyna Łozińska – Martysz
Monika Ścibior-Imgrond
Samorząd Uczniowski kl I-III
Samorząd Uczniowski kl. IV-VIII
Maj
W maju organizujemy IX , ostatnią już, Super–Akcję – z kategorii – Nasza szkoła „Witaj Majowa Jutrzenko”. Samorząd Uczniowski kl. I-III oraz IV-VIII wraz z opiekunami przygotował 2 prezentacje dotyczące świąt majowych, dostosowane do wieku uczniów.
Święto Narodowe Konstytucji 3 maja
Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I wojnie światowej, kiedy Polska odzyskała niepodległość Święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej Święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.
2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Flagi. Święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów – białego i czerwonego. Pierwszy symbolizuje czystość i niepokalanie, drugi – odwagę i waleczność.
Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w całym kraju odbędzie się wiele uroczystości.
Prezentacja klas I-III
https://view.genial.ly/5ea06da36cd2cd0d8d927fd0/presentation-polska-moja-ojczyzna-majowe-swieta-narodowe-swietlica-sp40?fbclid=IwAR38ez1W9FP1VZo03bOddrlSYfGcQix0JOf9IpEOv6U-2TyxyylQkFFrS2s

Prezentacja klas IV-VIII
https://sp40.lublin.eu/wp-content/uploads/2020/04/Konstytucja_3_maja-PREZENTACJA.pdf
Ogłosiliśmy też szkolny konkurs na najładniejszą dekorację okna w swoim pokoju. Wszystko, niestety online. Więcej słów o akcji już w maju…
Mamy już zdjęcia i mamy zwycięzców!
Spłynęły do nas fotografie z pięknymi dekoracjami w biało-czerwonych barwach. Dziękujemy za wszystkie przysłane zdjęcia oraz za trud włożony w wykonanie dekoracji, ale przede wszystkim za piękną postawę patriotyzmu!
A oto wyniki:
Miejsce I: Gabriela Kurasińska z klasy 4 b
Miejsce II: Wiktor Zaborek z klasy 5 b
Miejsce III: Zuzanna Nowosad z klasy 4 b
Wyróżnienie: Michał Głażewski z klasy 5 c
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Dyplomy zostaną rozdane w najbliższym możliwym czasie… Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii (pierwsze cztery fotografie to nagrodzone prace, reszta została umieszczona losowo).
Efekty IX Super-Akcji:
- kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej,
- rozwijanie u uczniów zainteresowań symbolami narodowymi,
- kształtowanie postaw patriotycznych,
- rozszerzenie zainteresowań problematyką patriotyzmu, bycia patriotą,
- przybliżenie uczniom haseł i znaczenia Konstytucji 3 Maja.