Lubelska Liga Samorządowa

Wrzesień

I Super–Akcja w kategorii Nasza Szkoła – „ Jestem bezpieczny”

PIERWSZA POMOC

Grupa uczniów ze świetlicy szkolnej wzięła udział w warsztatach pierwszej pomocy zorganizowanych i prowadzonych przez uczniów klasy 8c i Samorząd Uczniowski kl. IV-VIII.
Dzięki warsztatom młodsze dzieci dowiedziały się od starszych kolegów i koleżanek dlaczego tak istotna jest wiedza na temat pierwszej pomocy, nauczyli się układać osobę ranną w pozycji bocznej bezpiecznej i poznali zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

W świetlicy szkolnej gościliśmy Pana ratownika medycznego, który udzielał instruktażu oraz zademonstrował etapy postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy. Uświadomił uczniom iż tzw. ZŁOTE MINUTY ratują życie poszkodowanym. Po omówieniu zasad uczniowie  mogli ćwiczyć  podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika i kolegów ze starszych klas należących do Samorządu Uczniowskiego.

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI WORD-U

W naszej szkole  odbyło się spotkanie z przedstawicielami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego  w ramach realizacji  innowacji pedagogicznej Bądź bezpieczny. W spotkaniu uczestniczyli zerówkowicze, uczniowie klas pierwszych oraz uczniowie klas czwartych. Dla naszych uczniów była to okazja do lepszego poznania bezpiecznego zachowania na drodze i poza jej obrębem. Dowiedzieli się jak ważne jest noszenie odblasków po zmroku i jak je nosić, żeby poprawić widoczność pieszego.
Na zakończenie od naszych gości otrzymali  breloczki odblaskowe.
Całość spotkania z klasami pierwszymi uświetnił występ uczniów klasy II b, którzy zaprezentowali program artystyczny ,,Jestem uważny, jestem ostrożny, jestem bezpieczny” – nagrodzony hucznymi brawami.
Pamiętajmy: Jestem widoczny- jestem bezpieczny!

Efekty I Super-Akcji w kategorii Nasza Szkoła – ,,Jestem bezpieczny”:

– uświadomienie uczniów w temacie bezpieczeństwa,

– znajomość postępowania podczas pierwszej pomocy,

– poznanie bezpiecznego zachowania na drodze i poza jej obrębem.

Październik

II Super–Akcja  w kategorii Nasza szkoła – „ Nasi Nauczyciele”     

W dniu dzisiejszym, Samorząd Uczniowski klas IV-VIII zorganizował  – jak co roku o tej porze –  najważniejsze dla nas, uczniów, święto: święto wiedzy, święto nauki, święto Nauczyciela i święto ucznia.

Bez Was, Kochani Nauczyciele i bez Was, Drodzy Koledzy, nie byłoby szkoły, a więc i uroczystego Dnia Komisji Edukacji Narodowej!

A o tym, jak doszło do powstania tego święta króciutko przypomniała nam przewodnicząca SU podczas uroczystej akademii.

      Komisja Edukacji Narodowej to pierwsze w Polsce ministerstwo oświaty; zostało ono utworzone  po I rozbiorze Polski, w 1773 roku. Wraz z zaistnieniem Komisji, wprowadzono w Polsce jednolitą organizację  szkolnictwa. Istniały szkoły wyższe zwane głównymi, im podlegały szkoły średnie (wydziałowe i podwydziałowe), te z kolei pełniły nadzór nad szkołami najniższego stopnia  – parafialnymi. Nauka we wszystkich tych szkołach odbywać się miała – po raz pierwszy całkowicie prawomocnie – w języku polskim. Każdy uczeń miał poznać i zrozumieć swoje przyszłe obywatelskie obowiązki; nauczyć się żyć tak, aby jemu było dobrze i z nim było dobrze  innym. Dla uczczenia znaczenia i  roli inicjatywy podjętej przez  KEN oraz pracy nauczycieli  w dziejach naszej  historii, dzień utworzenia Komisji Edukacji Narodowej obchodzimy co roku jako święto „Dnia Nauczyciela”. To właśnie w tym dniu składamy szczególne podziękowania naszym drogim pedagogom. Dziękujemy Wam, że jesteście z nami, za uśmiech, życzliwość, mądre słowa, troskę, cierpliwość, a nawet za wymagania jakie nam stawiacie.

Pragniemy odwdzięczyć się Wam dzisiaj laurką najpiękniejszych baśniowych życzeń.

W piątek (10 października) świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Nauczyciela. Z tej okazji odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klas starszych specjalnie dla nauczycieli. W humorystyczny sposób zobrazowali oni, co dzieje się w pokoju nauczycielskim podczas dużej przerwy… Uświetnieniem uroczystości było rozdanie Belfrów (nagród dla nauczycieli wyróżnionych przez uczniów w poszczególnych kategoriach) oraz Nagród Dyrektora Szkoły.

Fotografem imprezy był Igor Spasiewicz z klasy 7a. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej galerii.

Efekty przeprowadzonej II Super-Akcji w kategorii  Nasza Szkoła – „Nasi Nauczyciele”:

– integracja środowiska szkolnego,

– dzielenie się wiedzą i własnym doświadczeniem,

– rozwijanie sił twórczych i zdolności artystycznych,

– organizowanie działalności praktycznej uczniów,

– zachęcanie uczniów do zgłaszania i realizowania swoich pomysłów.

Listopad

III Super-Akcja  w kategorii: Nasza Szkoła przebiegła pod hasłem ,,Andrzejki’’

W dniach 27 i 28 listopada w naszej świetlicy szkolnej, przy pomocy Samorządu Uczniowskiego klas II-III zorganizowaliśmy dni św. Andrzeja – to ostatnie dni zabaw przed Adwentem. Dzieci dowiedziały się o tradycji  i zwyczajach obchodzenia Andrzejek.

Brały czynny udział w przygotowanych przez nauczycieli zabawach, tańcach animacyjnych i wróżbach: Mowa kwiatów, Mowa kolorów, Kubki przyszłości, Kim będę, wybierały imiona zapisane na sercach. Wszystkim dopisywał dobry humor, bo każdy miał świadomość, że to tylko zabawa.
 Nauczyciele świetlicy wraz z  Samorządem Uczniowskim klas młodszych, prowadząc zabawy andrzejkowe zorganizowali zbiórkę słodyczy na akcję Pomóż  Dzieciom Przetrwać Zimę. Uczniowie przynosili ogromne ilości słodyczy. Kosze na dary bardzo szybko się zapełniały (czekoladami,  bombonierkami, batonikami, wafelkami, cukierkami, ciastkami itd.) Były ubrania, maskotki, produkty spożywcze. Tegoroczna zbiórka pokazała jak wiele dzieci ma ogromne serca.
 Dziękujemy rodzicom i dzieciom za dary serca dla dzieci.

Nauczyciele- wychowawcy świetlicy i z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego klas II-III

,, Dar dasz, wróżbę masz” – pod takim hasłem przebiegały tegoroczne andrzejki w naszej szkole zorganizowane samodzielnie przez Samorząd Uczniowski klas IV-VIII. Wróżbom andrzejkowym towarzyszyła, podobnie jak w klasach młodszych, zbiórka żywności w ramach akcji Pomóż dzieciom przetrwać zimę. Zainteresowanie wśród uczniów było bardzo duże! Zobaczcie sami – zapraszamy do galerii.

Zdjęcia: Jakub Woszczyński, klasa 7b.

Efekty III Super–Akcji:

– uczniowie zgłaszają i podejmują własne pomysły,

– samodzielnie planują i organizują zadania własne i zespołowe i potrafią nimi kierować,

– wykazuja się poczuciem obowiązku wobec całej społeczności szkolnej,

– poznają tradycje i obyczaje związane z obchodami Andrzejek,

– potrafią współpracować w grupie i razem się bawić,

– potrafią zorganizować zbiórkę darów w ramach akcji: „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”,

– uczą się tolerancji i potrzeby niesienia pomocy innym.

Grudzień

,,Gorączka grudniowych dni” to ogrom akcji jakie wydarzyły się w naszej szkole w miesiącu grudniu. Składają się one w jedną grudniową super akcję z kategorii ,,Nasza Szkoła”.

MIKOŁAJKOWY KIERMASZ CIAST

6 grudnia odbył się w naszej szkole mikołajkowy kiermasz ciast. Rodzice oraz uczniowie z wszystkich klas przynieśli własnoręcznie upieczone i jakże pięknie przyozdobione babeczki, pierniczki, ciasteczka i wafelki! W godzinach od 10:30 do 13:00 każdy mógł kupić sobie coś pysznego 🙂 Obsługą słodkich stołów bardzo profesjonalnie zajął się szkolny klub wolontariatu. Pieniążki ze sprzedaży słodkości przeznaczone zostaną na Kuchnię Brata Alberta oraz fundację Pomóż i Ty. Kwota jaką udało się zebrać to 1740zł!

ŚWIETLICOWY ZDROWY KALENDARZ ADWENTOWY

W świetlicy przez cały grudzień dzieci pracowały z kalendarzem adwentowym. Był to “Zdrowy kalendarz adwentowy”, bo zamiast cukierków czy słodyczy codziennie miały do wykonania zadania. Zadania miały różne cele i dotykały różnych dziedzin. Były zadania wychowawcze, dydaktyczne, pogłębiające więzi rodzinne, prozdrowotne, plastyczne, integracyjne. 

WSPÓLNE UBIERANIE CHOINKI – ŁĄCZYMY POKOLENIA

Tradycyjnie od kilku lat wspólnie z pracownikami MOPR-u oraz Klubem Seniora, działającym w naszej szkole, dziećmi z Przedszkola nr 35 i mieszkańcami naszego osiedla ubieramy choinkę. Samorządy Uczniowskie klas II-III oraz IV-VIII przygotowały kartki świąteczne i zaśpiewały kolędę z naszymi Seniorami. Dzieci z przedszkola przygotowały piękny łańcuch i też ślicznie zaśpiewały świąteczne kolędy. Była też degustacja potraw przygotowanych przez Panie z MOPR-u oraz obdarowywanie się upominkami. Nasz Samorząd wykonał ozdoby choinkowe i z wielką radością ubierał drzewko wraz z Seniorami. Wszyscy cieszyli się ze wspólnie spędzonych chwil. Do zobaczenia za rok!

KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ DEKORACJĘ SALI LEKCYJNEJ

W grudniu w naszej szkole Samorząd Uczniowski kl. IV-VIII, w ramach  Super- Akcji przeprowadził konkurs na „ Najładniejszą dekorację  bożonarodzeniową sali lekcyjnej”. Rywalizacja między klasami była zacięta. Wszyscy bardzo się starali aby ich klasy wyglądały jak najładniej. Liczyliśmy na kreatywność naszych uczniów i nie zawiedliśmy się na nich. W dniu 16 grudnia 2019 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Nasze jury miał niezły orzech do zgryzienia, bo sale lekcyjne wyglądały bardzo świątecznie. Brano pod uwagę wygląd ogólny z uwzględnieniem: ubranej choinki, ozdób i gazetek ściennych. Komisja konkursowa SU KL.IV-VIII w składzie:
Anna Chęckiewicz
Mateusz Ostrowski
Alicja Kosmala
Julia Morawik
Alicja Zięba
rozstrzygnęła konkurs na ” Najładniejszą dekorację bożonarodzeniową sali lekcyjnej”
I miejsce – sala 103- kl. VC I VF
II miejsce -sala 204 kl. VII C I VIII C
III miejsce – sala 209 – kl. VI C
wyróżnienie -sala 202 – kl. VIII D
GRATULUJEMY!!!

Zdjęcia: Jakub Woszczyński, klasa 7b.

DEKORACJE ŚWIETLICOWE

Dzieci ze świetlicy udekorowały swoją salę w przepiękne mikołaje – własnoręcznie wykonane.

ANIOŁY SĄ WŚRÓD NAS

Szkolny korytarz zdobią przepiękne Anioły! Zostały one wykonane przez uczniów naszej szkoły na coroczny konkurs ,,Anioły są wśród nas”. Różnych rozmiarów, wykonane różnorodną techniką, czasami bardzo zaskakującą (np. Anioł z popcornu)! Pięknie prezentują się w jednym z zakątków naszej szkoły… Zobaczcie sami!

JASEŁKA SZKOLNE

20-go grudnia odbyły się w naszej szkole Jasełka. Przedstawienie było zwieńczeniem całego ,,szaleństwa grudniowych dni”… W jasełkach brały udział zarówno klasy młodsze jak i starsze.

Jasełka klas I-III

Jasełka klas IV-VIII

Efekty IV Super-Akcji:

 • uczniowie dostrzegają konieczność pomagania i dzielenia się z potrzebującymi,
 • sami angażują się w przeprowadzane akcje charytatywne,
 • poznają tradycje związane z Bożym Narodzeniem,
 • integrują się ze społecznością osiedlową, spędzają czas ze starszymi, łączymy pokolenia,
 • rozwijają swoje talenty oraz umiejętności plastyczne,
 • uczniowie dbają o dobro społeczności szkolnej.

Styczeń

V Super–Akcja  w kategorii „Mamy Prawo” – „Mamy obowiązki i prawa do…” 

W ramach tej Super-Akcji zostały przeprowadzone przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego kl.  IV- VIII warsztaty na temat praw i obowiązków dzieci oraz Uczniów. Po zapoznaniu się z Konwencją Praw Dziecka, uczniowie pracowali w grupach i dyskutowali na  temat tego, jakie mają prawa i obowiązki oraz nad tym, które prawa są nieprzestrzegane według nich lub też łamane. Końcowym etapem warsztatów było wypracowanie plakatów na w/w temat oraz zaprezentowanie ich na wystawie na korytarzach szkoły.

Uczniowie wykazali się ogromną dojrzałością i kreatywnością. Doszli do wniosku, że skoro jednym z obowiązków jest nauka to ich prawem jest nagroda za nią .

Dlatego też w środę (29 stycznia) odbyła się szkolna Gala Sukcesu. Podczas tej uroczystości uczniowie ze średnią równą i wyższą od 4,75 oraz bardzo dobrym/wzorowym zachowaniem zostali uhonorowani odznaką ,,Wzorowego Ucznia Czterdziestki”. Na gali zostały również wręczone dyplomy i nagrody uzyskane przez uczniów podczas wszystkich konkursów, które odbyły się w pierwszym semestrze. Galę Sukcesu przygotował Samorząd Uczniowski kl. IV-VIII pod czujnym okiem Pani Karoliny Szafranek i Pani Katarzyny Kołacz.

Zdjęcia: Igor Spasiewicz i Jakub Woszczyński

Efekty przeprowadzonej V Super-Akcji:

 • integracja środowiska szkolnego;
 • dzielenie się własnymi sukcesami;
 • organizowanie działalności praktycznej uczniów;
 • zachęcanie uczniów do brania udziału w konkursach szkolnych i międzyszkolnych;
 • zdrowa rywalizacja;
 • świadomość, że ciężka praca i dobre wyniki w nauce i zachowaniu zasługują na nagrodę.

Luty

VI Super–Akcja  w kategorii „Nasza Szkoła” – Zakochany luty!

FESTIWAL PIOSENKI

W dniu 13.02.2020r. odbyły się w naszej szkole Szkolne eliminacje do Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Europejskiej. W eliminacjach udział wzięło 15 wykonawców, którzy zaśpiewali piosenki o tematyce miłosnej. Wśród prezentowanych utworów królowały piosenki angielskie, ale była również piosenka francuska, niemiecka i białoruska.
OTO LAUREACI:
I miejsce – Dominika Wosiak kl. IV a
II miejsce – Anna Chęckiewicz kl. VIII d
III miejsce – Kacper Buryś kl. Ic
– Natalia Kozłowska kl. Ve
Przyznano również 3 wyróżnienia:
– Trio z kl. IIIa: Jan Żółtowski, Szymon Sawicki, Wojciech Demczuk
– Diana Kierepka kl. IIc
– Julia Kormańska kl. Ve

W drugim etapie konkursu, który odbędzie się 11.03.2020 w SP 51 w Lublinie reprezentować nas będą: Dominika Wosiak i Ania Chęckiewicz.

SŁODKA POCZTA WALENTYNKOWA

14 lutego w naszej szkole odbyły się Walentynki! Uczniowie klas IV – VIII mieli możliwość zamówienia babeczki dla wybranej osoby. Do słodkiego upominku można było dołączyć dedykację lub miłe słowo 🙂 Słodkie walentynki roznosili członkowie szkolnego klubu wolontariatu. Podczas trwania całej akcji zebrano wspólnie aż 622 zł. Cały dochód zostanie przekazany na fundację dla osób starszych ,,Borum Vite”.

,,SERDUSZKOWE ” DEKORACJE

W okolicach Walentynek cała szkoła przybrała czerwono-różowe barwy. Korytarze zdobiły hasła/rymowanki walentynkowe, które ułożyli nasi uczniowie z klas I-III. Wykonawcami przepięknych gazetek były dzieci ze świetlicy szkolnej. No i oczywiście wszędzie obecne były serduszka!

Efekty VI Super-Akcji:

 • uczniowie angażują się w pracę na rzecz klasy i szkoły,
 • przełamują swoje słabości i występują publicznie,
 • potrafią zaplanować akcję oraz zapanować nad organizacją (wolontariat),
 • uczą się okazywania emocji,
 • zauważają potrzeby innych,
 • dzielą się swoimi talentami.