Lubelski Festiwal Nauki

W miesiącu wrześniu uczniowie Va uczestniczyli w pokazach przyrodniczych, organizowanych w ramach  Lubelskiego  Festiwalu Nauki.  Naukowcy z Instytutu Agrofizyki zaprezentowali uczestnikom  metodę chromatograficznego rozdziału substancji „Wyścig barwników”.  Pokazali między innymi, w jaki sposób wydobyć  z liści  zielony barwnik –  chlorofil odpowiedzialny za proces fotosyntezy.  Na warsztatach „Nauka też sztuka – czyli jak z kuchni zrobić laboratorium” okazało się, że produkty powszechnie używane w kuchni, można wykorzystać do samodzielnego przeprowadzenia eksperymentów przyrodniczych.  Najciekawsze dla uczniów  okazały się eksperymenty chemiczne, które wykonywali samodzielnie pod czujnym okiem badaczy.